מהי הדרך הנכונה לנהל ראיון עבודה?

 

 

 

 

הכלי הנפוץ ביותר לגיוס עובדים הוא הראיון. הוא מסייע לבחון את המועמד בפגישה פנים מול פנים, ולאסוף עליו מידע שהתכתבות או פגישה טלפונית לא היו יכולות לספק. כמראיינים, חשוב לייצר מסגרת נינוחה עבורכם ועבור המרואיין, כדי שתהליך הראיון יצליח לשקף את הכישורים והאישיות של המועמד בצורה הטובה ביותר.

כדאי לשאול שאלות פתוחות ולהקשיב היטב לתשובות. לא לשים מילים בפיו של המועצד, להמנע מסרקזם או מחקירות פולשניות.

 

הנה כמה שאלות מפתח שיעזרו לכם לוודא שלא פיספסתם שום דבר חשוב במהלך הראיון:

  • "ספר/י על עצמך" - חשוב להתייחס בתשובה גם לפן המקצועי וגם לפן האישי.
  • עוד סוג חשוב של שאלות, הן שאלות המתייחסות לעברו המקצועי של המרואיין: "מדוע עזבת את מקום העבודה הקודם?", "מה לדעתך המנהלים שלך יעידו עליך, לחיוב ולשלילה?" וגם "סביב אילו נושאים נתקלת בחוסר הבנה מול המנהלים שלך, וכיצד פתרתם את המחלוקת?".
  • שאלות מנבאות התנהגות - "איך אתה מתמודד עם מצבים בהם אתה מרגיש שנכשלת?" או "כיצד אתה מתפקד במצבי לחץ?". בתשובה של המרואיין כדאי לחפש יוזמה חיובית שנעשתה במסגרת תפקיד קודם, או דוגמאות ספציפיות להתמודדויות.
  • מאד חשוב לבדוק בראיון האם המועמד "עשה את שיעורי הבית שלו" עם שאלות כמו: "מה אתה יודע על החברה שלנו?", "מה אתה יודע על התפקיד?", ו"למה אתה רוצה את התפקיד?".
  • חשוב לסיים כל ראיון עם השאלה:"האם יש לך שאלות?" כדי לוודא שאין חוסר וודאות או קצוות פתוחים מבחינת הגדרת התפקיד והתנאים שהצענו.

השאלות האלה הן כלי עזר ראשוני, עבור המראיין הלא-מנוסה. אני ממליץ להוסיף שאלות מקצועיות ספציפיות לתפקיד, שאלות הכוללות תפקוד בסיטואציות שונות ושאלות עם יכולות עבודה בצוות.

 

יש לכם עוד שאלות בנושא משאבי האנוש בארגון שלכם? מוזמנים להשאיר פרטים ותמיר ידאג לענות על הכל.


תמיר אבני - מנכ"ל פרואקטיב משאבי אנוש, בעל תואר שני M.sc. בהתנהגות ארגונית מאוניברסיטת ת"א, בעל ניסיון של 20 שנים במגוון תפקידים בתחום משאבי אנוש ונחשב לאחד המומחים בתחום.

חזרה 'לתשאלו את תמיר'
צרו איתנו קשר
אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם!